Leasing / Pożyczka
Gwarancja
Promocja
Serwis
Lakiernia
Facebook PAPIS

603 103 104

O czym pamiętać podczas jazdy autostradą

O czym pamiętać podczas jazdy autostradą

Data dodania: 17 lipca 2015

W Polsce przybywa autostrad i to świetna informacja dla wszystkich podróżujących. Gorsza to oczywiście ta, że trzeba za nie płacić i niejednokrotnie czekać w kolejkach do bramek, ale ten temat przemilczymy. Wielu kierowców ma bardzo małe doświadczenie w poruszaniu się po autostradzie i nie wie jak się na niej prawidłowo zachować. Dlatego przed wakacyjnymi wyjazdami przypominamy najważniejsze zasady i reguły.

Na autostradach przede wszystkim nie wolno się zatrzymywać, cofać ani zawracać. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i grozi nie tylko wysokim mandatem, ale również poważnym wypadkiem. Jeśli ktoś przegapił zjazd to niestety musi jechać do najbliższego zjazdu i tam dopiero ma szansę na bezpieczne zawrócenie. Jeśli zdarzy się awaria to należy zatrzymać się jak najbliżej prawej strony, włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy min. 100 metrów za pojazdem. Pasażerowie powinni opuścić pojazd i przejść za barierki ochronne, jeśli to możliwe, a kierowca powinien jak najszybciej wezwać pomoc. W przypadku awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę holowanie może wykonać tylko specjalistyczny pojazd pomocy drogowej. Nie dzwońmy więc po wujka, ciocię czy kolegę, bo jeśli podczas holowania złapie nas policja to zapłacimy mandat. Poruszając się po autostradzie należy pamiętać, że lewy pas służy wyłącznie do wyprzedzania. Po wykonaniu manewru należy bezwzględnie wrócić na prawy pas. Dopuszczalna prędkość na autostradach w Polsce wynosi 140 km/h i nie należy jej przekraczać. Przy tak szybkiej jeździe czas na reakcję jest krótszy, dlatego należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym nas pojazdem oraz wcześniejszym sygnalizowaniu jakichkolwiek manewrów na drodze. Jeśli na drodze trafimy na zwężenie to należy pamiętać o regule tzw. zamka błyskawicznego – na poprawny pas wjeżdża raz auto z prawej, a raz z lewej strony. W przypadku węzłów na autostradach i innych miejsc włączania się do ruchu pozwólmy innym kierowcom na płynne i sprawne wykonanie tego manewru. Najlepiej zjedźmy wtedy na lewy pas, by zrobić miejsce dla włączających się do ruchu, a później wróćmy na prawy pas. Zbliżając się do bramek należy pamiętać o tym, by wybrać czynny pas odpowiedni dla samochodów osobowych. Jeśli zamierzamy płacić gotówką, to przygotujmy wcześniej pieniądze, by nie blokować niepotrzebnie bramek.

Przestrzegając powyższych zasad podróż minie szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Opisane wskazówki mają zastosowanie również podczas poruszania się po drogach ekspresowych. Trzeba tylko pamiętać, że tam dozwolona prędkość maksymalna jest niższa i wynosi 120 km/h.

Papis - oddział Poznań / Luboń

ul. Armii Poznań 37
62-030 Luboń


NIP: 7772884681

Dane kontaktowe

E-mail: lubon@papis.pl
Tel: +48 61 830 27 16

Godziny otwarcia

pon.-pt. 8.00 - 19.00
sob. 8.00 - 14.00
nie. 10.00 - 14.00

Serwis mechaniczny

E-mail: serwis@papis.pl
Kom.: + 48 609 670 014

Papis - oddział Łódź

ul. Inflancka 1/3
91-857 Łódź

Dane kontaktowe

E-mail: lodz@papis.pl
Kom.: +48 609 211 801

Godziny otwarcia

pon.-pt. 9.00 - 19.00
sob. 9.00 - 14.00
nie. 10.00 - 14.00